Borelióza je nemoc přenášená především klíšťaty, proto nejlepší prevencí je nepřijít s nimi vůbec do styku. Přenos bodavým hmyzem momentálně není prokázaný, ale lepší je poštípání také předcházet.
Klíšťata se vyskytují nejen v lese (převážně v listnatém), ale především na jeho okraji, podél cest, na rozhraní pole a cesty, v příměstských parcích, kam je přinesou veverky a ptáci atd. Na městských trávnících klíšťata "nachytají" venčení domácí mazlíčci dřív, než se stačí přisát na člověka.
Klíšťata ve vlhkých dnech šplhají po vegetaci až do výšky 1m nad zemí a číhají na svou kořist na konečcích trávy či keřů. V suchu se schovávají do povrchových vrstev půdy nebo spadaného listí. Aktivní bývají od časného jara až do zámrazu v říjnu či listopadu. Při každé vycházce, při které hrozí riziko nakažení, byste tedy měli mít uzavřenou obuv, dlouhé kalhoty, nesedat si a nelehat do trávy. Dekou to nevylepšíte, protože si v ní klíště můžete přinést až domů. Po návratu je třeba se důkladně prohlédnout a oblečení nejlépe dát do sušičky nebo vyprat na vyšší teplotu.
Leták občanského sdružení Borelioza CZ pro prevenci před lymskou boreliózou ve formátu .pdf si můžete stáhnout zde: Lymská borelióza - Braňte se včas!
Slovenská verze letáku ke stažení: Lymská borelióza - Chránte sa včas!
Leták v plošné verzi vhodný k vyvěšení na nástěnky apod: Lymská borelióza - braňte se včas!
Před klíšťaty a hmyzem se můžete chránit repelenty, ale ne všechny jsou stejně účinné. Záleží na obsahu účinné látky a jejím druhu.
Na komáry jsou určeny repelenty s účinnou látku DEET (diethyltoluamid), která vás činí pro hmyz “neviditelné”. Je relativně neškodná, takže se aplikuje přímo na kůži. Čím vyšší koncentrace DEET v repelentu, tím déle vydrží působit. Při použití přípravku o koncentraci 30-50% DEET by měla být téměř 100% ochrana před komáry po dobu dvou hodin (udává se až 5-8 h). Je tedy nutné si repelent s touto účinnou látkou v dostatečné koncentraci vzít s sebou do přírody a nanášení opakovat. Pozor - vysoká koncentrace DEET může poškodit umělé hmoty (přímý nástřik na nalakované nehty fakt nedoporučuju, vyzkoušeno s překvapivým uměleckým výsledkem;-)).
Čím vyšší obsah DEET, tím líp, ale na klíšťata je to stejně slabota, má na ně asi jen 60% efekt oproti komárům. Na klíšťata je třeba pořídit přípravky s účinnou látkou permethrin/deltamethrin. Tyto látky hmyz i klíšťata nejen odpuzují, ale také přímo zabíjí, navíc déle vydrží. Dle nových nařízení EU se může permethrin používat jen v přípravcích, které nejsou určeny k aplikaci na kůži. Postupně je ve výrobcích nahrazován deltamethrinem, který má údajně 20x větší účinnost, proto ho stačí menší množství. Přípravky s malým množstvím deltamethrinu by měly tedy být účinné a přitom relativně neškodné.
Zákaz používání permethrinu vychází z toxicity pyrethroidů pro vodní živočichy a kočky a pravděpodobné karcinogenity, pro kterou je jistější používat ho skutečně jen na oblečení. V látce zůstává až dva týdny, dá se tedy aplikovat např. preventivně na boty a oblečení, spacáky, stany apod. už když doma balíte (aplikujte raději na balkoně nebo na zahradě a ne v blízkosti vodních ploch či akvárií).
Protože pyrethroidy jsou velmi jedovaté pro kočky, nesmíte na ně a raději ani v jejich blízkosti používat lidské ani psí repelentní přípravky.
Aktuální stav na českém trhu s repelenty v létě 2010: (výrobci složení průběžně mění, proto sledujte etikety a nedejte na obrázky na obalech nebo neinformované prodavače)
Domácí mazlíčky chraňte před napadením klíšťaty, blechami a jiným hmyzem podle doporučení veterináře a pokud už klíště chytí, buďte velmi opatrní při jeho odstraňování! Borelie mohou vniknout do těla i neporušenou kůží.
I proti klíšťatům v přírodě je možné do určité míry bojovat. Například pokud chcete snížit výskyt klíšťat kolem chaty nebo rodinného domku. V USA se k tomuto účelu průmyslově vyrábí prostředek Damminix. Jedná se o plastové válečky, do kterých je umístěna vata napuštěná permethrinem (válečky slouží jako ochrana vaty před nepřízní počasí). Válečky se umístí v okolí chaty a myši - hlavní hostitelé klíšťat, si tuto otrávenou vatu natahají do svých pelechů. Pro ně je tato vata celkem neškodná, ale zahubí klíšťata, která na nich sají. Když vezmeme v úvahu, že jedna plně nasátá samice klíštěte naklade kolem 3000 vajíček, tak je to celkem přínos. U nás se zatím nic takového nevyrábí, ale dá se podomácku lehce připravit – kus trubky, vata a permethrin bez odpuzovače je k dostání v drogeriích nebo obchodech s průmyslovou chemií, používá se k hubení mravenců.
Zde je domovská stránka produktu Damminix www.ticktubes.com
Přírodní přípravky fungují jen na komáry, a česnek dokonce odpuzuje jen některé druhy komárů. Éterické oleje: ověřené studie byly provedeny s eukalyptovým olejem, který by měl být srovnatelný s DEET, ale není doporučený pro děti do tří let. Často se také doporučuje citronela, mentol aj. - bez záruky.
Přírodní insekticidy na bázi pyrethroidů (pocházející z chryzantémovitých rostlin) jsou narozdíl od těch syntetických nestandardizované a mohou obsahovat i jiné dráždivé látky a alergeny, v tomto případě rozhodně "přírodní" neznamená neškodný.
Lidový návod na výrobu bylinkového repelentu zmiňovaný uživateli ve fóru:
1 pytlík rozmarýnu, 1 lžíce bílého vinného octa, 1 l vody
Vodu uvedeme do varu a odstavíme. Přídáme do ní rozmarýn a necháme se louhovat do vychladnutí. Pak přidáme lžíci octa. Scedíme a uložíme do lednice. Před procházkou přelejeme do lahvičky s rozprašovačem a vezmeme s sebou - mělo by to fungovat, pokud se používá opakovaně co půl hodiny.
Pití piva, pojídání česneku, užívání B vitamínů a pod. funguje spíš u lidí, kteří obecně moc hmyz ani klíšťata nepřitahují. Neověřeno.
Pokud už první ochrana před klíšťaty selhala a objevíte na svém těle přisáté klíště, je třeba ho co nejrychleji vytáhnout. Čím delší doba přisátí, tím větší riziko přenosu různých nemocí (nejen boreliózy).
Vakcína LYMERIX - (Lyme Disease Vaccine Recombinant OspA) uvedená na trh v roce 1998 firmou GlaxoSmithKline byla stažena v r. 2002 pro údajné nízké prodeje, došlo k mnoha soudním sporům s poškozenými pacienty. U lidí s genem HLA - DR4 (má jej asi 30% Američanů) docházelo ke vzplanutí revmatoidní artritidy a dalším projevům podobným onemocnění lymskou boreliózou. V současné době není na trhu žádná vakcína pro humánní použití.
Momentálně jsou OspA vakcíny používané pro veterinární účely (zejména psi a koně, pro kočky nemá význam), zaručenou ochranou vašeho domácího mazlíčka ale nejsou.
U lidí se kvůli podobnosti OspA antigenu a molekul na povrchu lidských kloubních tkání od této formy vakcíny ustoupilo. Ve vývoji je humánní OspC vakcína (v ČR na ní pracuje firma Bioveta), ale vzhledem k variabilitě povrchových antigenů borelií a nutnosti zacílit na všechny kmeny borelií vyskytující se v ČR asi v dohledné době na trhu nebude. A vzhledem k vedlejším účinkům Lymerixu budou první naočkovaní vskutku odvážlivci.
[1] PharmDr. Nora Tůmová, Lékárna Mendlovo náměstí, Brno. Repelenty. Uveřejněno na stránách České lékárnické komory. Ke stažení zde: Repelenty
[2] Mgr. Lenka Čechová, Ochrana před klíšťaty a obtížným hmyzem. Praktické lékárenství 2009; 5(4) Ke stažení zde: Ochrana před klíšťaty a obtížným hmyzem
[3] Informace výrobců a osobní zkušenosti uživatelů.
[4] Pamela Weintraub The Bitter Feud over LYMErix, July 6, 2001, Issue 106 kauza Lymerix
8/2010 Radka, Petr