Prevence proti Lymské borelióze

Borelióza je nemoc přenášená především klíšťaty, proto nejlepší prevencí je nepřijít s nimi vůbec do styku. Přenos bodavým hmyzem momentálně není prokázaný, ale lepší je poštípání také předcházet.

Klíšťata se vyskytují nejen v lese (převážně v listnatém), ale především na jeho okraji, podél cest, na rozhraní pole a cesty, v příměstských parcích, kam je přinesou veverky a ptáci atd. Na městských trávnících klíšťata "nachytají" venčení domácí mazlíčci dřív, než se stačí přisát na člověka.
Klíšťata ve vlhkých dnech šplhají po vegetaci až do výšky 1m nad zemí a číhají na svou kořist na konečcích trávy či keřů. V suchu se schovávají do povrchových vrstev půdy nebo spadaného listí. Aktivní bývají od časného jara až do zámrazu v říjnu či listopadu. Při každé vycházce, při které hrozí riziko nakažení, byste tedy měli mít uzavřenou obuv, dlouhé kalhoty, nesedat si a nelehat do trávy. Dekou to nevylepšíte, protože si v ní klíště můžete přinést až domů. Po návratu je třeba se důkladně prohlédnout a oblečení nejlépe dát do sušičky nebo vyprat na vyšší teplotu.

Leták občanského sdružení Borelioza CZ pro prevenci před lymskou boreliózou ve formátu .pdf si můžete stáhnout zde: Lymská borelióza - Braňte se včas!

Slovenská verze letáku ke stažení: Lymská borelióza - Chránte sa včas!

Leták v plošné verzi vhodný k vyvěšení na nástěnky apod: Lymská borelióza - braňte se včas!

Repelenty

Před klíšťaty a hmyzem se můžete chránit repelenty, ale ne všechny jsou stejně účinné. Záleží na obsahu účinné látky a jejím druhu.

Na komáry jsou určeny repelenty s účinnou látku DEET (diethyltoluamid), která vás činí pro hmyz “neviditelné”. Je relativně neškodná, takže se aplikuje přímo na kůži. Čím vyšší koncentrace DEET v repelentu, tím déle vydrží působit. Při použití přípravku o koncentraci 30-50% DEET by měla být téměř 100% ochrana před komáry po dobu dvou hodin (udává se až 5-8 h). Je tedy nutné si repelent s touto účinnou látkou v dostatečné koncentraci vzít s sebou do přírody a nanášení opakovat. Pozor - vysoká koncentrace DEET může poškodit umělé hmoty (přímý nástřik na nalakované nehty fakt nedoporučuju, vyzkoušeno s překvapivým uměleckým výsledkem;-)).

Čím vyšší obsah DEET, tím líp, ale na klíšťata je to stejně slabota, má na ně asi jen 60% efekt oproti komárům. Na klíšťata je třeba pořídit přípravky s účinnou látkou permethrin/deltamethrin. Tyto látky hmyz i klíšťata nejen odpuzují, ale také přímo zabíjí, navíc déle vydrží. Dle nových nařízení EU se může permethrin používat jen v přípravcích, které nejsou určeny k aplikaci na kůži. Postupně je ve výrobcích nahrazován deltamethrinem, který má údajně 20x větší účinnost, proto ho stačí menší množství. Přípravky s malým množstvím deltamethrinu by měly tedy být účinné a přitom relativně neškodné.

Zákaz používání permethrinu vychází z toxicity pyrethroidů pro vodní živočichy a kočky a pravděpodobné karcinogenity, pro kterou je jistější používat ho skutečně jen na oblečení. V látce zůstává až dva týdny, dá se tedy aplikovat např. preventivně na boty a oblečení, spacáky, stany apod. už když doma balíte (aplikujte raději na balkoně nebo na zahradě a ne v blízkosti vodních ploch či akvárií).

Protože pyrethroidy jsou velmi jedovaté pro kočky, nesmíte na ně a raději ani v jejich blízkosti používat lidské ani psí repelentní přípravky.
Aktuální stav na českém trhu s repelenty v létě 2010: (výrobci složení průběžně mění, proto sledujte etikety a nedejte na obrázky na obalech nebo neinformované prodavače)

K použití na pokožku (vhodnější spíš na bodavý hmyz, než na klíšťata)

  • Diffusil repelent (červený) - DEET 14%, deltamethrin 0,01%:kombinace dvou účinných látek s nižším obsahem DEETu, v této kategorii najdete účinnější přípravky, ale když chcete chránit plastové doplňky, může se hodit
  • Diffusil repelent se suchým efektem (černý) - DEET 15%, deltamethrin 0,01%: nádavkem obsahuje panthenol, aloe a UV filtr, zřejmě vhodný na travnatou pláž přes opalovací krém
  • Diffusil repelent Extra Plus (fialový, tělové mléko) - DEET 19,5%, deltamethrin 0,01%: kombinace účinných látek by měla být výhodnější, mléko ovšem postrádá výhodu dlouhodobého účinku deltamethrinu (odpotíte, umyjete)
  • Diffusil repelent plus (modrý) - DEET 24,7%, deltamethrin 0,01%: na komáry by mohl platit, na klíštata vhodný, přestříkáním i po oděvu byste měli obdržet delší účinnost
  • Predátor Maxx - 50% DEET, je tedy výborný na komáry (a odlakování nehtů;-), ale na klíšťata i tak poměrně slabý (dříve obsahoval permethrin, nyní už ne), malé "kapesní balení" za plnou cenu
  • Predator forte - 25% DEET: měl by být vhodný na komáry, balení viz výše
  • Predator XXL a Predator lotion - 16% DEET: slabé
  • Repelenty Off obsahují pouze DEET, z nich Off Active - DEET 30% lze doporučit na komáry, Off family a Off spray mají pouze 16% DEET, což je málo
  • Přípravky pro děti obsahují také pouze DEET, nikoliv pyrethroidy, a to v tak malých koncentracích, že nemá cenu je vůbec kupovat, leda byste jimi chtěli dítko stříkat co hodinu:
    • Diffusil repelent kids - 7% DEET
    • Off pro děti - 7% DEET
      Asi to děťátku neuškodí, ale taky k ničemu nebude. Méně než 10% DEET vás prostě před komáry nadlouho neschová, a častou aplikací je brzy spotřebujete, což neprospěje peněžence. Takže malé dětičky schovat pod moskytiéru, větší stříkat dospěláckým.
  • Repelenty Autan obsahují účinnou látku Icaridin, jsou vhodné na komáry. Účinnost by měla být srovnatelná jako u DEET, tj. pod 10% koncentraci tak hodinku, nad 15 % 2 hodiny a víc. Plasty by poškodit neměly.

Na oděvy (účinnější i proti klíšťatům, v látce přetrvávající dny)

  • Diffusil repelent plus na oděvy proti klíšťatům (zelený) - DEET 20 %, deltamethrin 0,025 %, výborný nejen na komáry, ale taky na klíšťata, v omezené míře by se dal použít i na pokožku, v oblečení či spacáku vydrží opravdu týden a více. V současnosti asi nejlepší podíl ceny a výkonu.

Impregnace, tekuté moskytiery

Jsou to přípravky s vyšším obsahem pyrethroidů, proto se nesmějí používat přímo na tělo, ale jako prostorový repelent a insekticid, nebo jako impregnace outdoorového vybavení, která by měla po delší dobu odpuzovat hmyz i klíštata. Permethrin klíště lezoucí po látce zabije nebo ochromí tak, že se vám nedokáže přisát na kůži. Přípravky s pyrethroidem transfluthrinem jsou těkavé, z nastříkaných míst se uvolňjí do vzduchu, tím by měly působit jako prostorové insekticidy podobně jako elektrické odpařovače. Kombinují se pro zvýšení účinnosti s piperonylbutoxidem (PBO).
  • Biolit Uni Plus 3D efekt - transfluthrin 0,1 %, v místnostech místo elektrických odpařovačů, nastříkat venku na terasu, na trávník, uvnitř a okolo stanu apod., hubí hmyz po dobu cca 8 hodin.
  • Predátor 3D tekutá moskytiera - 0,1 % transfluthrinu v kombinaci s PBO, do stanu, na záclony, na verandu nebo do altánku - postříkané stěny/strop uvolňují postupně látku do vzduchu a odpuzují a hubí hmyz - měl by účinkovat dle info výrobce až po dobu 12 h.
    Pozor - pokud máte doma rybičky nebo kočku, zapomeňte na to.
  • Predátor outdoor impregnace - DEET 30 %, permethrin 1 %: silný, účinný, ale skutečně jen na svrchní oděv z přírodního materiálu, spacáky, stany, celty atd. Pozor na plasty, fleece apod. Neaplikujte v blízkosti kočičího miláčka.

Domácí mazlíčky chraňte před napadením klíšťaty, blechami a jiným hmyzem podle doporučení veterináře a pokud už klíště chytí, buďte velmi opatrní při jeho odstraňování! Borelie mohou vniknout do těla i neporušenou kůží.

I proti klíšťatům v přírodě je možné do určité míry bojovat. Například pokud chcete snížit výskyt klíšťat kolem chaty nebo rodinného domku. V USA se k tomuto účelu průmyslově vyrábí prostředek Damminix. Jedná se o plastové válečky, do kterých je umístěna vata napuštěná permethrinem (válečky slouží jako ochrana vaty před nepřízní počasí). Válečky se umístí v okolí chaty a myši - hlavní hostitelé klíšťat, si tuto otrávenou vatu natahají do svých pelechů. Pro ně je tato vata celkem neškodná, ale zahubí klíšťata, která na nich sají. Když vezmeme v úvahu, že jedna plně nasátá samice klíštěte naklade kolem 3000 vajíček, tak je to celkem přínos. U nás se zatím nic takového nevyrábí, ale dá se podomácku lehce připravit – kus trubky, vata a permethrin bez odpuzovače je k dostání v drogeriích nebo obchodech s průmyslovou chemií, používá se k hubení mravenců.

Zde je domovská stránka produktu Damminix www.ticktubes.com

Repelenty přírodního původu

Přírodní přípravky fungují jen na komáry, a česnek dokonce odpuzuje jen některé druhy komárů. Éterické oleje: ověřené studie byly provedeny s eukalyptovým olejem, který by měl být srovnatelný s DEET, ale není doporučený pro děti do tří let. Často se také doporučuje citronela, mentol aj. - bez záruky.

Přírodní insekticidy na bázi pyrethroidů (pocházející z chryzantémovitých rostlin) jsou narozdíl od těch syntetických nestandardizované a mohou obsahovat i jiné dráždivé látky a alergeny, v tomto případě rozhodně "přírodní" neznamená neškodný.

Lidový návod na výrobu bylinkového repelentu zmiňovaný uživateli ve fóru:
1 pytlík rozmarýnu, 1 lžíce bílého vinného octa, 1 l vody
Vodu uvedeme do varu a odstavíme. Přídáme do ní rozmarýn a necháme se louhovat do vychladnutí. Pak přidáme lžíci octa. Scedíme a uložíme do lednice. Před procházkou přelejeme do lahvičky s rozprašovačem a vezmeme s sebou - mělo by to fungovat, pokud se používá opakovaně co půl hodiny.

Pití piva, pojídání česneku, užívání B vitamínů a pod. funguje spíš u lidí, kteří obecně moc hmyz ani klíšťata nepřitahují. Neověřeno.

Odstranění přisátého klíštěte

Pokud už první ochrana před klíšťaty selhala a objevíte na svém těle přisáté klíště, je třeba ho co nejrychleji vytáhnout. Čím delší doba přisátí, tím větší riziko přenosu různých nemocí (nejen boreliózy).

  1. s klíštětem nekroutíme ani ho ničím nemažeme
  2. uchopíme ho speciální pinzetou nebo kartou (k dostání v lékárnách) co nejblíže kůži
  3. opatrně vykýváme a vytáhneme
  4. ranku důkladně vydesinfikujeme běžnými jodovými apod. přípravky
  5. klíště můžeme buď zlikvidovat spálením v kousku papírku nebo spláchnutím do odpadu.
Klíště v žádném případě nerozmačkáváme - pozor: střevní obsah i trus je infekční!
Také ho lze uschovat do pevně uzavíratelné lahvičky nebo sáčku spolu s listem trávy a dát na rozbor do speciální laboratoře, kde zjistí, zda bylo nakažené. Lze to doporučit především pokud bylo přisáté delší dobu (víc jak 6 hodin), pocházelo z oblasti s vyšším výskytem nákazy, jste-li těhotná nebo máte sníženou imunitu, příp. cukrovku. Laboratoř vydá doporučení k preventivnímu podání antibiotik, najde-li v klíštěti bakterie, ale toto doporučení není pro lékaře závazné.

Očkování

Vakcína LYMERIX - (Lyme Disease Vaccine Recombinant OspA) uvedená na trh v roce 1998 firmou GlaxoSmithKline byla stažena v r. 2002 pro údajné nízké prodeje, došlo k mnoha soudním sporům s poškozenými pacienty. U lidí s genem HLA - DR4 (má jej asi 30% Američanů) docházelo ke vzplanutí revmatoidní artritidy a dalším projevům podobným onemocnění lymskou boreliózou. V současné době není na trhu žádná vakcína pro humánní použití.

Momentálně jsou OspA vakcíny používané pro veterinární účely (zejména psi a koně, pro kočky nemá význam), zaručenou ochranou vašeho domácího mazlíčka ale nejsou.

U lidí se kvůli podobnosti OspA antigenu a molekul na povrchu lidských kloubních tkání od této formy vakcíny ustoupilo. Ve vývoji je humánní OspC vakcína (v ČR na ní pracuje firma Bioveta), ale vzhledem k variabilitě povrchových antigenů borelií a nutnosti zacílit na všechny kmeny borelií vyskytující se v ČR asi v dohledné době na trhu nebude. A vzhledem k vedlejším účinkům Lymerixu budou první naočkovaní vskutku odvážlivci.

Sledování aktivity klíšťat v Brně a jejich promořenost spirochetami

Autoři A. Žákovská, H. Nejezchlebová, Hana Kučerová, Naďa Bartoňková, Tereza Rašovská, Tereza Pechová z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně pracují na sběru a vyšetřování klíšťat v příměstských brněnských lokalitách. Díky naší člence RNDr. Žákovské máme možnost uveřejňovat průběžné výsledky.
Poster rozpracované studie o výskytu klíšťat v brněnském lesoparku a současně testování účinnosti repelentních přípravků na odchycená klíšťata: Dlouhodobá studie aktivity klíšťat v parku Brno-Pisárky a jejich reakce na repelentní přípravky
Výsledky ze sběru klíšťat probíhajícího každý týden po dobu jedné hodiny v lokalitách Brno - Pisárky a Brno - Zamilovaný hájek; vyšetření na přítomnost spirochet zástinovou mikroskopií. Tabulky za březen a duben ke stažení ve formátu .xls

Zdroje

[1] PharmDr. Nora Tůmová, Lékárna Mendlovo náměstí, Brno. Repelenty. Uveřejněno na stránách České lékárnické komory. Ke stažení zde: Repelenty

[2] Mgr. Lenka Čechová, Ochrana před klíšťaty a obtížným hmyzem. Praktické lékárenství 2009; 5(4) Ke stažení zde: Ochrana před klíšťaty a obtížným hmyzem

[3] Informace výrobců a osobní zkušenosti uživatelů.

[4] Pamela Weintraub The Bitter Feud over LYMErix, July 6, 2001, Issue 106 kauza Lymerix

8/2010 Radka, Petr


Doporučené stránky